امروز

شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹
گروه تاریخ

معرفی گروه تاریخ

گروه تاریخ دانشگاه ارومیه در سال 1376 با دو نفر عضو هیئت علمی تمام وقت و چند استاد مدعو و پروازی از تهران موجودیت یافت و در مهر ماه همان سال با پذیرش 38 نفر دانشجوی دوره دبیری تاریخ آغاز به کار کرد و تاکنون چهار دوره فارغ التحصیل داشته است شایان یادآوری است که در سالهای 1378 و 1380 پذیرش دانشجو نداشت. اما از سال 1380 گروه تاریخ با پذیرش اعضای هیئت علمی جدید توسعه یافت به گونه ای که هم اکنون دارای هفت نفر عضو هیئت علمی تمام وقت و یک دانشجوی بورسیه در دوره دکترا می باشد. این گروه هم اکنون علاوه بر مقطع کارشناسی از سال تحصیلی 86-87 در مقطع کارشناسی ارشد (شبانه) گرایش ایران اسلامی اقدام به پذیرش دانشجو کرده است.

وضعیت فعلی گروه :  این گروه ازنظر علمی و فعالیت های پژوهشی در موقعیت مطلوبی قرار دارد زیرا:

1- اکثر اعضای گروه از فارغ التحصیلان دانشگاههای بزرگ کشور هستند و اغلب دارای تالیف و مقالات علمی - پژوهشی و دانشگاهی می باشند.

2- دانشجویان این دانشگاه در امتحانات کارشناسی ارشد موفقیت های زیادی کسب نموده اندبطوری که در این مدت کوتاه در دو دوره مقام اول و دوم امتحانات کارشناسی ارشد تاریخ را از آن خود کرده اند و در مجموع در پذیرش کارشناسی ارشد از وضعیت عالی برخوردارند. ازجمله اولین دوره فارغ التحصیلان دانشجویانی با استعداد و موفق بوده اند.

3- این گروه علیرغم سابقه کم از ابتدا در صدد انتشار مجله ویژه تاریخ برآمد که تا کنون موفق شده است سه دوره را با مقالات نسبتاً خوب منتشر کند.

اهداف و چشم اندازهای گروه :   این گروه تلاش دارد تا:

1- دوره کارشناسی ارشد روزانه را هم راه اندازی کند. 2- مجله ویژه گروه تاریخ را بصورت علمی - پژوهشی دارای اعتبار علمی نماید.

3- کتابخانه ای مجهز و برخورداری از منابع ، مراجع و تحقیقات تاریخ ایران و اسلام ایجاد کند بگونه ای که علاوه بر اساتید و دانشجویان ، محققان منطقه نیز بتوانند از آن بهره ببرند.

4- اساتید گروه به مرحله دانشیاری و استادی ارتقاء یابند که در آن صورت تلاش خواهد کرد تا در مقطع دکتری دکتری اقدام به جذب دانشجو کند.

گروه تاریخ

مدیر گروه
دکترای تاریخ
مرتبه علمی:
استادیار
m.momeni@urmia.ac.ir

نفرات برتر گروه

ترم 951
معدل الف (18.76)