امروز

دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳

معرفی گروه زبان و ادبیات انگلیسی

 

گروه زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه ارومیه از نیمسال اول سال تحصیلی 1375، با پذیرش دانشجو در دوره ی کارشناسی رشته دبیری زبان انگلیسی درنوبت روزانه آغاز به کار کرد. در نیمسال دوم سال 1375 پذیرش دانشجو در دوره شبانه انجام گرفت و از نیمسال اول سال 1376 فعالیت گروه با پذیرش دانشجو با گرایش زبان و ادبیات انگلیسی ادامه یافت. در سال 1385 گروه اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد رشته آموزش زبان انگلیسی نمود. در راستای توسعه گروه، دوره دکتری آموزش زبان انگلیسی در سال 1391، دوره کارشناسی آموزش زبان انگلیسی در سال 1394 و دوره کارشناسی ارشد ادبیات انگلیسی  در سال 1395 در دانشگاه ارومیه راه اندازی گردیدند. همکاری با پردیس بین الملل در گرایش آموزش زبان (کارشناسی ارشد و دکتری) از سال 1392 و پذیرش دانشجویان خارجی در گرایش آموزش زبان (کارشناسی، ارشد، و دکتری) و  در گرایش ادبیات انگلیسی (کارشناسی و ارشد) از سال 1397 آغاز شده است. در حال حاضر گروه با یازده نفر هیات علمی ، یک همکار بازنشسته، جناب آقای محمد حسین پرواز و سی نفر استاد مدعو فعالیت میکند. جناب آقای دکتر محمد تولایی، آقای حسین یک کلام وآقای یحیی رفیع زاده از همکاران بازنشسته  و سرکار خانم  دکتر سارا جلالی، آقای دکتر ابراهیم خدادادی و مرحوم آقای دکتر رسول خضرلو از همکاران قبلی گروه میباشند.  

علاوه بر فعالیتهای آموزشی، مجلهIranian Journal of Language Teaching Research   به سردبیری جناب پروفسورکریم صادقی در سال  1393 توسط دپارتمان انگلیسی دانشگاه ارومیه تاسیس شد. این مجله سه بار در سال (اول ژانویه، اول جولای، اول اکتبر) مقلات پژوهشی، نقد کتاب و مصاحبه در تمامی زمینه های زبانشناسی کاربردی منتشر می کند.  IJLTRدر طبقه بندی MSRT در رتبه "بین المللی" قرار گرفته است و در پایگاه های اطلاعاتی معتبر بین المللی همچون Scopus ،Erik، و WoS نیزذکر شده است. IJLTR در Scimago SJR دارای رتبه Q1 می باشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد ژورنال به سایت  ijltr.urmia.ac.irمراجعه شود.

انجمن علمی دانشجویی گروه زبان و ادبیات انگلیسی نیز از سال 1378 آغاز به کار کرده و در سالهای اخیر نیز دستاوردهای چشمگیر استانی و کشوری کسب کرده است. در سال 1397، این انجمن به عنوان انجمن برتر دانشگاه ارومیه و نشریه لونا 2 نیز به عنوان چهارمین نشریه دانشجویی برتر کشوری در گروه علوم انسانی برگزیده شدند.